Governors' Details and Register of Business Interests September 2018

Name of Governor or Associate Member

Category

Appointing Body

Term of office

Appointment

date

Positions of Responsibility

Committee Membership*

Relevant business interests

 

Personal

relationship (if any) with members of school staff e.g. spouse, partner, relative

Alesha De-Freitas Local Authority LBTH 4 years 25/11/2013 None 

Pay and Performance

HT PMR

Resources

Standards

Inclusion

None None
Sara Haynes Head/Staff Ex officio n/a n/a n/a

Resources

Standards

Inclusion

None None
Lucy Cientanni Co-opted Governing Body 4 years 13/05/2015 Chair of Inclusion Committee

Standards

Inclusion

SEN/Inclusion/ Young people in public care/Child protection

None None
Daniel Anson Co-opted Governing Body 4 years 13/05/2015 None

Resources

Inclusion 

D&S Premises Services ltd None
Kenny Frederick Co-opted Governing Body 4 years 13/05/2015  Chair of GovernorsSafeguarding Lead Governor 

Standards

Inclusion

SEN/Inclusion/ Young people in public care/Child protection

Kenny Frederick Education Consultant Ltd None
Timothy Power Co-opted Governing Body 4 years 11/02/2015

Chair of Resources Committee

Health and Safety Lead Governor

Resources

Standards

None None
Fatiha Kassouri Parent Parent Election 4 years 22/05/2015 None

Resources

Standards

Inclusion

Co-opted Member of the London Borough of Tower Hamlets Overview and Scrutiny Committee None
Stewart Gudgeon Staff Staff Election 4 Years 26/07/2018  None      Standards None None
Shane Parker Parent Parent Election 4 Years 21/03/2018 Vice Chair of Governors Resources

 

None
Pat Jones Co-opted Governing Body 4 Years 10/10/2018 None Inclusion None
Jennifer Hodgson Co-opted Governing Body 4 Years 10/10/2018 None Resources None
Jane Hewland Co-opted Governing Body 4 Years 21/03/2018 None Standards None

Other governors who have served during 2017/18 academic year

 

 

 

 

Suhena

Begum

Staff

Staff Election

4 years

16/07/2014

None

Resources

Standards

None

None

Alexander

Bodewig

Co-opted

Governing Body

4 years

12/10/2016

Vice Chair of Governors

Resources

Standards

Inclusion

None

None

Nur

Islam

Parent

(Resigned: 19/11/2017)

Parent Election

4 years

19/01/2017

None

None

Not provided

Not provided

 

*Indicates no voting rights