Staff

A wide variety of professionals are involved in children’s education. 

As well as teachers, these include teaching assistants, nursery nurses, specialist teachers, midday meals supervisors, volunteers and students.  We work closely with many other agencies, including health and social care professionals, to ensure children’s well-being.  All staff at Arnhem Wharf are committed to working as a team and are dedicated to providing the best education possible for all children.

We believe in developing a successful partnership between home and school and encourage parents to support their child’s learning.

Photographs of teachers and support staff are displayed in our entrance hall.

Senior Leadership Team

Sara Haynes

Headteacher

Alexandra Lundie

Deputy Headteacher

Rahima Miah

Assistant Head, Inclusion

Helena Cawley

Helena Cawley

Assistant Head,

KS1

Rukia Begum

Rukia Begum

Assistant Head,

LKS2

Martin Crick

Martin Crick

Assistant Head, UKS2

Grace Shortland

Grace Shortland

Assistant Head, 

EYFS

Zoe Hudson

School Business Manager

Inclusion Team

Rahima Miah
Assistant Head, Inclusion

(Deputy Designated Safeguarding Lead)

Helena Cawley
Assistant Inclusion Lead

(Designated Safeguarding Lead)

Sade Stephens

Deputy Inclusion Leader

(Deputy Designated Safeguarding Lead)

Nahar Rahman
School Home Support Worker

 

Charanjit Bhamra

Learning Mentor

 

Abdul Miah

Learning Mentor

 

 

 

 

Lipa Parvin

Attendance Welfare Officer

 

Full Staff List

Administritive Team

Zoe Hudson School Business Manager
Sheniz Khan Senior Administrative Officer (inc. PA & HR)
Shajida Rahman Data & Admissions Officer
Shifa Begum Finance Officer
Emma Dominique Receptionist
Saleha Sultana Admin Assistant - Inclusion
Stewart Gudgeon IT & Communications Officer
Danny Anson Premises Manager
Elmessiah Abdelhamed Assistant Premises Manager
 

Teachers

Kate Gadsby Nursery
Louise Fountaine Nursery
Marianne Johansen Reception - Lavender
Laura Burden Reception - Basil
Lucy Sladdin Reception - Chamomile
Jacqueline Field Year 1 - Vanilla
Jahara Ali Year 1 - Tamarind
Tammy Myers Year 1 - Aniseed
Holly Whitbread Year 2 - Coriander
Fiona Miller Year 2 - Coriander
Jaime Pruden Year 2 - Rosemary
Madeleine Croft Year 2 - Tarragon
Maya Srivastava Year 3 - Pepper
Faieq Miah Year 3 - Paprika
Suhel Uddin Year 3 - Poppy
Naomi Jameson Year 4 - Cardamom
Romena Rahman Year 4 - Mustard
Kulsuma Begum Year 4 - Star Anise
Emma Ni Thomhnair Year 5 - Saffron
Syed Hussain Year 5 - Cinnamon
Salma Khanam Year 5 - Clove
Danny Leech Year 6 - Nutmeg
Frances Stephens Year 6 - Ginger
Tahmina Tasneem Year 6 - Chilli
Jose Fanjul-Gomez DT & Spanish Teacher
Joshua Kaye Music Teacher
Sarah Fox Art Teacher
Lisa O'Keefe PE Teacher


Teaching Assistants & Nursery Nurses

Amanda Shaw Sayeeda Begum (Senior TA)
Deborah Steppings Afia Khatun (Senior TA)
Grace Canavan Hayley McQueen (Senior TA)
Samia Taleb Rahela Musabbir (Senior TA)
Corrina Clark Thaslima Uddin (Senior TA)
Monika Kmiecik (Senior TA)
Salma Haque Kolsuma Bibi (Senior TA)
Salma Begum Ruby Ahmed
Amirun Nessa Jutsnara Hussain
Mehreen Mohammad Shamima Ali
Hoemira Chameley Salihah Begum
Pamela Benjamin
Rabia Begum Janet Daniel
Samia Buschi Penny Evans
Amina Begum Miah Salma Khanom
Nazea Khanom Susan Myer
Shannen Newman Natasha Paul
Quentin Monville Joanne Purnell
Parul Begum
Hasna Begum Melanie Riley
Rushna Choudhury Tanzila Huda
Eclima Ahmed Asma Khanom
Roushna Rob Hayley Shaw
Shahana Begum
Regia Khaled Chowdhury (Senior NN)
Aminah Begum Ali Afsana Begum
Riffat Shara Tahmina Begum
Majedah Ahmed


Midday Supervisors and Cleaners

Vivienne Jackson
Hasina Begum
Josephine Burns
Georgia Canavan
Lisa Hornsby
Mahbuba Islam
Rajanthi Khanom
Rubina Khanom
Hajera Khatun
Shopna Malik
Alexandra Seaman
Joshna Karsan
Lesley Finch
Rukshana Hoque
Marhana Khanom
Elaine Mitchell
Kathleen McArdle
Danielle Lee

Staff Board